دوشنبه 28 خرداد 1403

پرتال راهبران (نسخه افتا)

...آغاز راه

داستان از یک تیم کوچک سه نفره شروع شد. حدود 15 سال پیش. سه دانشجو که به دنبال راهی برای ساختن آینده‌کاری بودند. در آن زمان تازه وب‌سایت‌هایی که به صورت کامل با نرم‌افزار فلش (Full Flash) طراحی می‌شدند، مورد اقبال کسب‌و‌کارها قرار گرفته‌بود، این شد که با دانش نسبتاً خوب نسبت به این نرم‌افزار و تعریف یک پروژه در این زمینه، کار ما آغاز شد.

تحولات در تکنولوژی‌های طراحی وب بسیار سریع اتفاق افتاد. حرکت به سمت سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) یک جریان بزرگ را در شرکت‌های طراح وب به راه انداخت. جریان نرم‌افزارهای متن باز (Open Source) نیز رشد این تحولات را بیشتر می‌کرد. شرکت‌های فعال در این حوزه هر‌یک نرم‌افزاری را بومی‌سازی کرده و وارد بازار کشور می‌کردند.

طی این سال‌ها شرکت که با نام "ایراشان" فعالیت می‌کرد، تجارب اجرای پروژه‌های متعدد وب را از سر گذرانده بود و حالا لازم بود با جریان تکنولوژی همراه شده و به سمت یک نرم‌افزار، که آینده خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شد، حرکت کند.

راه‌کار

حالا تیم بزرگتری از جوانان متخصص در شرکت مشغول فعالیت بودند و در نتیجه‌ی جستجوها و ارزیابی‌های مستمر، شرکت، نرم افزار DotNetNuke را به عنوان محور فعالیت‌های خود انتخاب کرد. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی داشت که آن را نسبت به بقیه نرم‌افزارهای مشابه متمایز می‌کرد. اولاً مبتنی بر زبان‌های برنامه‌نویسی مایکروسافت تولید شده بود، که دانش آن در کشور بیش از سایر تکنولوژی‌ها بود. ثانیاً، ساختار قابل توسعه داشت و امکان افزودن کاربری‌های جدید با تولید ماژول در آن پیش‌بینی شده بود. یک سیستم مدیریت محتوای خوب هم داشت که با ماژول‌هایی که در بازار جهانی نرم‌افزار تولید شده بود، کامل‌تر هم می‌شد.

شرکت شروع به بومی‌سازی و توسعه نرم‌افزار کرد. به همین واسطه سرمایه‌های انسانی بیشتری وارد شرکت شد و ایده راه اندازی وب‌سایت Irandnn از همین نقطه آغاز شد.

حالا دیگر بسته زبان فارسی نرم‌افزار در سایت DotNetNuke به نام Irandnn بود. کاربران ایرانی نرم‌افزار، از انجمن‌های تخصصی سایت برای تبادل اطلاعات استفاده می‌کردند و این سایت به مرجع فارسی DotNetNuke مبدل شد. سازمان‌های بزرگی مثل شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی که پیشتر به این نرم‌افزار روی آورده بودند، کارفرمای شرکت شدند. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها هم به واسطه همکاری با IranDNN، این نرم‌افزار را در مجموعه خود راه‌اندازی کردند.

هم ‌راهان

در سال 1388 با بزرگ شدن شرکت و تغییرات سهامداران، ماهیت شرکت به سهامی‌ خاص تغییر کرد. موضوع فعالیت شرکت گسترده‌تر شد و نام شرکت به راهبران فناوری پاسارگاد تغییر یافت. در سال 1389 در نمایشگاه بین المللی الکامپ شرکت کرد و به علاوه مسئولیت وب‌سایت نمایشگاه هم از طرف سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به این شرکت محول شد.

حالا بعد از گذشت 15 سال، تجربه اجرای تعداد کثیری پروژه وب در کارنامه‌ی شرکت است. در جریان فراز و فرودها و تغییرات تکنولوژی و تحولات اقتصادی، محصولاتی در شرکت طراحی و تولید شد که خود مبنای بسیاری از همکاری‌های بعدی شرکت راهبران بود.

کارفرمایان بزرگی نظیر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، شهرداری تهران، صندوق توسعه ملی، بانک کشاورزی، شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت مدیریت شبکه برق ایران، گروه خودروسازی سایپا و بسیاری سازمان‌ها و کسب و کارهای دیگر در فهرست کارفرمایان شرکت راهبران فناوری پاسارگاد هستند که سالها همکاری با ایشان، افتخار راهبران محسوب می شود.